Via Baltica – laulud teel läbi kolme riigi | EV100

Kolm sarnase saatusega riiki, kel ühte sajandisse mahub oma riigi loomine, iseseisvuse kaotus okupatsiooniaastatel ning iseseisvuse taastamine. Neid kolme perioodi kajastavad iga maa kunstnikud eripärases muusikalises keeles, milles siiski märgatavad sarnasused ja paralleelid: õppis ju enamik meie heliloojaid Sankt-Peterburgis, kunagises Leningradis, ja Moskvas. Ent iga riigi ainuomane keel ning rahvuslik hingelaad on see, mis annab muusikale erilise värvingu. Meie laulud vajavad tutvustamist!

Kutsume kuulaja kaasa Balti teele – Via Balticale – et pakkuda võrdlust iga riigi 100aastasest professionaalse muusika pärandist ja näitamaks meie kokkupuutepunkte ning erinevusi. Žanriks soololaul klaverisaatega, lauljateks läti sopran Gunta Smirnova ning eesti metsosopran Jane Tiik. Klaveril Baseli Muusikaakadeemia Lied-klassi professor Jan Schultsz. Meie soov on tähistada juubelit ühiselt, meenutamaks aegu, mil Balti riikide ühtsus oli meid iga päev innustav teadmine, sest meie soovid ja teod kulgesid selgelt samas suunas. Ehkki meie rahvuste temperamendid on erinevad, nagu ka keeleline või religioonitaust ja selle kujunemise lugu, oleme juba geograafilise läheduse, loodusvormide ja lähiajaloo läbielamiste tõttu sarnasemad, kui see meile igapäevaelus tundub. Ent väljaspool kodumaad, võõramas kontekstis elades tuleb see taas meelde ning on põhjust uhkust tunda nii tänaste kui ka minevikusaavutuste üle – milleks iga riigi muusikalised varamud ju on. Juba fakt, et maailmas kuulsad laulupeod toimuvad kõigis kolmes riigis, liidab meid kokku ühte, erilisse traditsiooni. Rahvapärimusest võrsunud kunstmuusika on elava pärimuse tõttu elujõulisem ning väärib uuele publikule teadvustamist.

Alustamegi enne kodumaale tulekut pilootprojektiga Baselis ja laseme muusikal vastata tavapärasele küsimusele: „Kas saate üksteise keelest aru?“ Ühes kontserdikavas saab eesti, läti ja leedu muusikat kuulda haruharva – kui üldse kunagi! Ühtlasi märgime ka SBK 70. juubelit.