Läbi tule ja vee: Laulva revolutsiooni lugu

Sissejuhatus

Eesti Vabariigi ajalugu on täis hetki, mis kinnitavad meie rahva vaprust ja tahtejõudu. Üheks selliseks ajalooliseks sündmuseks, mis on kujundanud Eestit ja selle rahvast, on Laulva revolutsiooni periood aastatel 1987-1991. See oli aeg, mil muusika ja ühtehoidmine tõid tagasi Eesti iseseisvuse.

Sisu

Laulva revolutsiooni juured ulatuvad tagasi 1980. aastate keskpaika, mil Nõukogude Liidu võimu all ägav Eesti ärkas uuele eneseleidmisele ja rahvuslikule teadvusele. Sündmuste käivitajaks peetakse tihti 1987. aasta Hirvepargi miitingut, kus avalikult nõuti Molotovi-Ribbentropi pakti salaprotokollide avalikustamist ja Eesti iseseisvuse taastamist.

Muusika mängis selles protsessis võtmerolli. Traditsioonilised laulupidud muutusid peagi massiivseteks rahvakoosolekuteks, kus kõlasid Eesti hümn “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” ja teised rahvuslikud laulud. Need lõid aluse ühishingamisele ja sundimatule vastupanule kommunistlikule režiimile.

  1. aasta olulisim sündmus oli kindlasti Eestimaa Laul, mis toimus Tallinnas lauluväljakul. Osalejate arv küündis sadade tuhandeteni, muutes selle ürituse üheks märkimisväärsemaks laulvaks kogunemiseks ajaloos. Lauluväljakust sai vabaduse sümbol, pakkudes lootust ja ühtekuuluvustunnet.

Eesti iseseisvumisprotsess saavutas kliimaksi 1991. aastal. Augustiputši ajal, kui Moskvas toimus võimuvõitlus, säilitas Eesti rahvas külma närvi. Balti kett, mis oli toimunud juba aasta varem, 1989. aasta augustis, oli näidanud kogu maailmale kolme Balti rahva ühtsust ja kindlameelsust. Just see kindlameelsus aitas Eestil käegakatsutava ohu hetkel mobiliseerida oma elanikke ja kaitsta värskelt taastatud iseseisvust. 20. augustil 1991 kuulutas Ülemnõukogu välja Eesti riikliku iseseisvuse taastamise, mis tähistas uue ajastu algust.

Kokkuvõte

Laulva revolutsiooni tulemusena, läbi rahumeelse vastupanu ja kultuuri jõu, taastati Eesti iseseisvus ilma veretu konfliktita. See on olnud inspireerivaks näiteks paljudele rahvastele ja jäänud eredalt meie rahvusmälu kuldsete lehekülgedena. Muusika ja ühtehoidmise võimsus avas teed Eesti Vabariigile – vabale ja demokraatlikule riigile, mis on täna tugevam kui kunagi varem.