Taasiseseisvumispäev – Eesti rahva tähendusrikas võidupüha

Eesti ajalugu on tulvil erinevaid võtmehetki, mis on mõjutanud meie riigi ja rahva saatust. Üks olulisemaid sündmusi on kahtlemata 20. august 1991, mil Eestis taastati iseseisvus pärast pikki Nõukogude okupatsiooni aastaid. See hetk oli tulemuseks järjepidevale vabaduspüüdlusele ning massilisele rahvaliikumisele, mis hõlmas kogu Eesti ühiskonda.

Sissejuhatus

  1. august 1991 on kuupäev, mis on Eesti ajaloos võrreldav 24. veebruariga 1918 – iseseisvusmanifesti väljakuulutamise päevaga. Eestlastele tähendab see päev omariikluse taastamist ja Nõukogude Liidu ülemvõimu alt välja murdmist. See sündmus ei tulnud kergelt ning sellele eelnesid keerulised aastad, täis pingelisi hetki ja otsustavaid samme.

Sisu

  1. ja 90. aastate vahetusel kogus jõudu laulev revolutsioon, mis ühendas eesti rahvast ühise eesmärgi – vabaduse – nimel. Juba 1987. aastal algasid esimesed jõulisemad vastuhakud okupatsioonivõimudele. Suurejoonelised meeleavaldused ja laulupidudel kõlanud isamaalised laulud andsid märku süvenevast rahvuslikust ärkamisest. Eestlaste vabadustahtele andis hoogu ka Nõukogude Liidus alanud perestroika ja glasnost.

Edasised sündmused viisid 1991. aasta augustiputšini Moskvas, millega püüti peatada Nõukogude Liidu lagunemisprotsess. Eestis jälgiti arenguid pingeliselt, teades, et see võib olla ajalooakna sulgumine või võimalus iseseisvuse taastamiseks. See andis Eesti Ülemnõukogule ja Eesti Komiteele julgust langetada ajalooline otsus.

  1. augusti hilisõhtul, pärast pikki ja pingelisi arutelusid, kuulutas Eesti Ülemnõukogu välja iseseisvuse taastamise. Seda hetke tähistatakse nüüd iga aasta kui Eesti Vabariigi Taasiseseisvumispäeva. See oli rahuajaline, kuid samas revolutsiooniline samm, mis pani aluse praegusele Eesti vabariigile.

Kokkuvõte

Taasiseseisvumispäev tähistab rahva tahtejõudu, koostööd ja usku oma riiki. Iga aasta meenutame uhkusega neid vapraid samme, mis viisid meid tagasi vabadusse ja iseseisvusse. See päev on meeldetuletus, et vabadus ja omariiklus pole iseenesestmõistetavad, vaid nõuavad pidevat valvsust ja pühendumust. Oluline on meeles pidada, et iga põlvkond peab andma enda panuse Eesti kultuuri ja suveräänsuse hoidmisesse.

Taasiseseisvumispäev on üks vägevamaid pöördepunkte meie ajaloos, mille mõjul kujunes Eesti selleks kaasaegseks ja demokraatlikuks riigiks, millena me teda täna tunneme.