Taasiseseisvumispäev: Eesti taas vaba!

Eesti ajalugu on täis kontraste ja vastuolusid, kuid üks säravamaid lehekülgi selle raamatus on kahtlemata 20. august 1991, mil kuulutati välja Eesti Vabariigi taasiseseisvumine. See oli päev, mis muutis lõplikult Eesti rahva saatuseloo kulgu ja taastas rahvusriigi suveräänsuse neljakümneaastase Nõukogude okupatsiooni järel.

Sissejuhatus

Eesti okupeeriti Nõukogude Liidu poolt 1940. aastal, millele järgnes Saksa okupatsioon ja taas Nõukogude võimu alla langemine. Aastakümneid kestis rahva vastupanu nii avalik kui varjul, püüeldes vabaduse ja iseseisvuse poole. 1980ndate teisel poolel hakkasid rahvuslikud meeleolud kasvama, andes tõuke laulva revolutsiooni ning massiliste meeleavalduste käimalükkamiseks.

Sisu

Laulva revolutsiooni ajalugu on lahutamatult seotud 1988. aasta laulva revolutsiooni suursündmusega, kui lauluväljakul kõlas mitte ainult muusika, vaid ka sõnavõtud Eesti iseseisvuse taastamiseks. Järgnevate kuude ja aastate sündmused kinnitasid rahva tahtmist. 1989. aastal osaleti Balti kettis, kus eestlased, lätlased ja leedulased hoidsid käest kinni, luues inimketi läbi kõigi kolme Balti riigi, tõstes esile oma ühist soovi iseseisvuda.

Kriitiline tähtsus oli 1991. aasta jaanuaris toimunud rahvahääletusel, kus lõviosa Eesti elanikest hääletas suveräänsuse ja iseseisvuse poolt. Augustis riigi poliitilised jõud kasutasid ära Moskva riigipöördekatsest tekkinud segadust, kui püüti kukutada Mihhail Gorbatšovi reformistlikku valitsust. Eesti Ülemnõukogu ja Eesti Vabariigi Valitsus tegutsesid otsustavalt, kuulutades välja Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. augustil 1991.

Kokkuvõte

Kuigi väljakutsed ei lõppenud iseseisvuse väljakuulutamisega ja teekond rahvusvahelise tunnustuseni oli keeruline, tähistab 20. august siiski peamist pöördepunkti eesti rahva ja riigi ajaloos. Sellel päeval taaskäivitati Eesti Vabariik, millega anti algus uuele ajastule ja avati tee Euroopasse integreerumiseks. Eesti taasiseseisvumine on nüüdseks sügavalt juurdunud rahvuslikus teadvuses ning seda päeva tähistatakse igal aastal kui riigi taassünni tunnistust.